piątek, 27 kwietnia 2018

Sernik limonkowo-miętowy na zimno




SKŁADNIKI:


na tortownicę o średnicy około 22cm

Spód: 
- 100 g herbatników pełnoziarnistych
- 70 g migdałów, drobno posiekanych lub zmielonych na grube kawałki (nie na mąkę)
- skórka starta z 1 limonki
- 80 g masła

Masa serowa: 
- 800 g mielonego twarogu
- 300 ml kremówki
- 4 żółtka
- 25 g żelatyny
- 160 g cukru
- skórka starta z 2 limonek
- sok z 2 1/2 limonek
- 2 łyżki cukru pudru

Krem:
- 250 g mascarpone
- 350 ml kremówki
- śmietan-fix
- sok z 1/2 limonki
- 3 łyżki likieru miętowego
- 4 łyżki cukru pudru


PRZYGOTOWANIE:


Spód:
Herbatniki pokruszyć na drobne kawałki. Dodać migdały, masło, skórkę z limonki i zagnieść. Wyłożyć na dno tortownicy, ugnieść. Podpiec przez około 10 minut w temperaturze 180 stopni. Wystudzić.

Masa serowa:
Żelatynę rozpuścić w 50ml zimnej wody i pozostawić do napęcznienia. 120ml śmietany kremówki, żółtka i cukier ubijać kilka minut nad parą. Zdjąć z ognia, dodać napęczniałą żelatynę i mieszać aż się rozpuści. Gdyby nie rozpuściła się do końca masę można lekko podgrzać (nie do wrzenia). Połączyć z sokiem z limonek i skórką, a następnie z twarogiem. Pozostałą śmietanę ubić. Kiedy ser zacznie tężeć, dodać do niego ubitą śmietanę i delikatnie wymieszać. Wyłożyć do tortownicy, wstawić do lodówki. 

Krem:
Mascarpone zmiksować z cukrem pudrem do połączenia. Śmietanę kremówkę ubić, dodając pod koniec fix. Około 1/3 śmietany połączyć z mascarpone. Dodać resztę kremówki, delikatnie wymieszać do połączenia. Kilka łyżek kremu odłożyć do dekoracji. Do reszty kremu dodać sok z limonki i likier, wymieszać do połączenia. Kiedy ser stężeje posmarować kremem wierzch ciasta, udekorować wyrównując powierzchnię i np. tworząc wzorek nożem do chleba z ząbkami. Odłożony krem nałożyć do szprycy i udekorować nim brzeg sernika. Wstawić do lodówki.


Uwaga: W przypadku złej jakości kremówki lub serka mascarpone, może się zdarzyć, że krem będzie zbyt luźny. Można go wtedy zagęścić żelatyną. Około 1 łyżeczkę żelatyny zalać minimalną ilością zimnej wody, odstawić do napęcznienia. Rozpuścić na małym ogniu, nie dopuszczając do zagotowania. Dodać około łyżkę kremu i wymieszać. Zdjąć z ognia i szybko połączyć z pozostałą masą, nie dopuszczając do powstania grudek. Najlepiej jeśli masa do której dodajemy żelatynę nie będzie wyjęta bezpośrednio z lodówki, ale postoi około 3 minuty w temperaturze pokojowej.

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Ciasto z marchewkami w galaretce pomarańczowej



SKŁADNIKI:


Ciasto marchewkowe:
- 4 jajka
- 3/4 szklanki cukru
- 2/3 szklanki oleju
- 1 2/3 szklanki startej marchewki (3 sztuki średniej wielkości)
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody
- 1/2 łyżeczki kardamonu
- skórka starta z 1 pomarańczy

Krem: 
- 250 g mascarpone
- 400 ml śmietany kremówki
- 3 łyżki cukru pudru
- śmietan-fix 

Dodatkowo:
- 60 ml soku z pomarańczy
- 1 łyżeczka cukru pudru
- około 250 g mrożonych mini-marchewek
- 2 opakowania galaretki pomarańczowej


PRZYGOTOWANIE: 


Ciasto marchewkowe:
Mąkę przesiać, dokładnie wymieszać z kardamonem, sodą i proszkiem do pieczenia. Jajka i cukier ubijać przez kilka minut na wysokich obrotach aż zwiększą objętość około trzykrotnie (widełki miksera powinny zostawiać wyraźny ślad po wyjęciu ich z masy). Dodać olej, krótko wymieszać mikserem. Dodać marchewkę, skórkę z pomarańczy, a następnie porcjami mąkę, mieszając do połączenia. Piec około 30 min w temperaturze 180 stopni. Wystudzić.

Krem:
Mascarpone zmiksować z cukrem pudrem. Kremówkę ubić, dodając pod koniec fix i połączyć z mascarpone w dwóch partiach.

Złożenie ciasta:
Mrożone marchewki ugotować do miękkości, odsączyć i wystudzić. Galaretki rozpuścić w około 650 ml wrzątku. Sok z pomarańczy i łyżeczkę cukru pudru dobrze wymieszać. Ciasto marchewkowe przekroić na dwa blaty. Pierwszy nasączyć połową soku, wyłożyć na niego nieco ponad połowę kremu. Przykryć drugim, nasączyć go pozostałym sokiem i posmarować resztą kremu. Na wierzchu poukładać marchewki. Zalać tężejącą galaretką.