poniedziałek, 31 lipca 2017

Porzeczkowa chmurka




SKŁADNIKI:


Ciasto kruche:
- 2 1/2 szklanki mąki
- 200 g masła
- 4 żółtka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki cukru pudru

Nadzienie porzeczkowe: 
- 700 g porzeczek czerwonych
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
- 120 g cukru 

Krem: 
- 500 ml śmietany kremówki
- 250 g mascarpone
- 1 łyżki cukru pudru
- śmietan-fix

Beza:
- 4 białka
- 180 g cukru

Dodatkowo:
- 40 g białej czekolady


PRZYGOTOWANIE:


Ciasto kruche z nadzieniem porzeczkowym:
Mąkę i cukier puder na ciasto kruche przesiać, wymieszać z proszkiem do pieczenia. Dodać masło i następnie  żółtka, szybko zagnieść.  Włożyć do lodówki na co najmniej 2 godziny. Podzielić na 2 części, jedną wyłożyć na blaszkę i podpiec ok 10 min w temperaturze 180 st (do lekkiego zezłocenia). Drugą część ciasta pokruszyć.
Porzeczki wymieszać z mąką ziemniaczaną i cukrem, wyłożyć na podpieczony spód. Na porzeczki wyłożyć pokruszone ciasto. Piec ok pół godziny w temperaturze 180 st (do zezłocenia kruszonki). Wystudzić.

Krem:
Mascarpone zmiksować ze śmietaną i cukrem pudrem. Kremówkę ubić, dodając pod koniec fix i dodać do mascarpone w dwóch partiach. 

Beza:
Ubić białka z cukrem na bezę (Początkowo ubijamy same białka, cukier zaczynamy dodawać zaraz po tym, jak piana stanie się w miarę sztywna aby nie przebić białek. Można to sprawdzić np. obracając miskę do góry dnem i patrząc czy masa nie spływa po jej ściankach. Cukier dodajemy stopniowo przez pierwsze 5 minut miksowania, każdą porcję dopiero po tym, gdy poprzednia całkowicie rozpuści się w białkach. Całe ubijanie bezy powinno trwać około 10 minut. Gotowa piana powinna być bardzo sztywna). Piec w temperaturze 120 stopni przez pierwsze ok 15 minut z termoobiegiem, później zmniejszyć temperaturę np. do 80-100 stopni i suszyć bezę ok 1,5-2 godziny, aż będzie chrupka (czas i temperatura pieczenia zależą od piekarnika, dlatego należy kontrolować, czy beza nie nabiera beżowego koloru i ewentualnie zmniejszyć temperaturę). Wystudzić

Złożenie ciasta:
Na ciasto kruche z porzeczkami nałożyć krem. Gotową bezę posmarować od spodu roztopioną białą czekoladą. Dzięki temu będzie ona odizolowana od kremu i dłużej pozostanie chrupka. Odczekać chwilę aż trochę zastygnie. Bezę położyć na warstwie kremu, najlepiej niedługo przed podaniem. Wstawić do lodówki. Najlepiej nie przechowywać w zamkniętym pojemniku (wtedy beza szybciej mięknie).



wtorek, 25 lipca 2017

Ciasto z agrestem, kremem i migdałową kruszonką




SKŁADNIKI:


Migdałowy biszkopt genueński:
- 4 jajka
- 85 g cukru
- 70 g mąki
- 70 g mielonych migdałów
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka masła

Galaretka z agrestem: 
- 2 opakowania galaretki agrestowej
- 750 g agrestu
- 3 szklanki wody
- 2 łyżki cukru
- okrągłe biszkopty (tyle, aby warstwa pokryła całą blachę)

Krem:
- 700 ml śmietany kremówki
- 2-3 łyżki cukru pudru
- 1 łyżka kakao
- 2 łyżeczki żelatyny

Kruszonka:
- 75 g lekko zmielonych lub drobno posiekanych migdałów
- 75 g cukru trzcinowego
- 150 g mąki
- 75g masła


PRZYGOTOWANIE:


Migdałowy biszkopt genueński:
Masło roztopić. Jajka i cukier ubijać przez kilka minut na wysokich obrotach aż zwiększą objętość około trzykrotnie (widełki miksera powinny zostawiać wyraźny ślad po wyjęciu ich z masy). Dodać roztopione masło i krótko zmiksować. Delikatnie wymieszać z przesianą mąką pszenną i migdałami, dodając je porcjami. Piec około 25 min w temperaturze ok 170 stopni. Wystudzić.

Galaretka z agrestem:
Z agrestu, wody i cukru przygotować kompot. Nie gotować zbyt długo, aby nie rozgotowały się owoce agrestu. Agrest odsączyć. Pozostały kompot podgrzać do wrzenia, zgasić ogień i rozpuścić w nim galaretki agrestowe. Wystudzić. 

Krem:
Śmietanę kremówkę ubić, dodając pod koniec cukier puder. Odłożyć około 1-2 łyżki ubitej kremówki i galaretki agrestowej, wymieszać je razem i cienko posmarować biszkopt (aby galaretka nie leżała bezpośrednio na nim). Ciasto i resztę galaretki agrestowej wstawić do lodówki. Kiedy reszta galaretki zacznie tężeć, wyłożyć na ciasto owoce agrestu z kompotu, a następnie wylać galaretkę. Schłodzić i zaczekać aż stężeje. Żelatynę namoczyć w minimalnej ilości wody i odstawić do napęcznienia. Postawić na małym ogniu i podgrzewać do rozpuszczenia. Połączyć z ubitą kremówką. Aby uniknąć powstania grudek, najlepiej połączyć żelatynę najpierw z ok. 2 łyżkami śmietanki a później dodać do reszty i szybko wymieszać. Połową kremu wyłożyć na galaretkę. Ułożyć na cieście warstwę biszkoptów. Do reszty kremu dodać kakao, wymieszać i przykryć nim biszkopty.

Kruszonka:
Suche składniki na kruszonkę wymieszać. Dodać masło i wyrobić. Wysypać na blaszkę, piec do momentu aż kruszonka się zrumieni (ok 20 min) w temperaturze 170 stopni. Można od czasu zamieszać, jeśli brzegi zaczną rumienić się szybciej niż środek. Wystudzić i posypać ciasto. Najlepiej podawać niedługo po posypaniu, aby kruszonka nie zdążyła zmięknąć pod wpływem kremu.




niedziela, 23 lipca 2017

Babka owsiana z morelami




 

SKŁADNIKI:


(na dwie keksówki o wymiarach ok 10x25 cm)

Ciasto:
- 4 jajka
- 100 g zwykłego cukru
- 100 g brązowego cukru
- 1/2 szklanki oleju
- 1 szklanka jogurtu naturalnego
- 250 g mąki pszennej
- 100 g płatków owsianych zmielonych na mąkę
- 1 łyżeczka cynamonu
- 50 g lekko zmielonych (nie na mąkę) orzechów włoskich
- 80 g drobno posiekanej białej czekolady
- 200 g suszonych moreli, pokrojonych na drobną kostkę
- 2 łyżeczki olejku waniliowego
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody

Polewa:
- 100 g białej czekolady
- ok. 2 łyżki kremówki (tyle, aby uzyskać pożądaną konsystencję)


PRZYGOTOWANIE:


Mąkę przesiać i dokładnie wymieszać z proszkiem do pieczenia, cynamonem i sodą. Jajka i oba cukry ubijać przez kilka minut na wysokich obrotach aż zwiększą objętość około trzykrotnie (widełki miksera powinny zostawiać wyraźny ślad po wyjęciu ich z masy). Dodać olej i olejek waniliowy, krótko zmiksować do połączenia. Dodać jogurt, ponownie krótko zmiksować do połączenia. Dodać w około 3 partiach mąkę z proszkiem i sodą, a następnie płatki owsiane, delikatnie wymieszać do połączenia. Dodać orzechy, morele i posiekaną białą czekoladę, krótko wymieszać. Piec około 45 min w temperaturze ok 180 stopni. 

Czekoladę na polewę  roztopić, dodać kremówkę i dobrze wymieszać. Posmarować wierzch babki.




sobota, 22 lipca 2017

Czekoladowy torcik z malinami, kawą i kokosem




SKŁADNIKI:


(na wysoką tortownicę o średnicy ok 25 cm)

Ciasto czekoladowe:
- 70 g masła
- 160 g czekolady gorzkiej
- 3 jajka
- 1/4 szklanki cukru
- sól

Ganache: 
- 300 ml kremówki
- 150 g czekolady gorzkiej

Biszkopty:
- ok 2/3 opakowania podłużnych biszkoptów (opakowanie to 200 g)
- 1/3 szklanki mocnej kawy (zaparzonej z ok 3 łyżeczek) 
- 1/3 szklanki likieru kokosowego

Krem kokosowy:
- 1 puszka mleka kokosowego, dobrze schłodzonego w lodówce
- ok 4-5 łyżeczek żelatyny
- 3 łyżki kokosu
- 2-3 łyżki cukru pudru
- 150 ml kremówki

Na wierzch:
- 2 opakowania galaretki malinowej
- ok 600 g malin


PRZYGOTOWANIE:


Ciasto czekoladowe:
Czekoladę roztopić z masłem. Lekko przestudzić i dodać żółtka. Dokładnie wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli, dodając stopniowo cukier pod koniec ubijania. Dodać około 1/3 białek do masy czekoladowej i delikatnie wymieszać, tylko do połączenia. Dodać resztę białek, ponownie delikatnie wymieszać. Piec w temperaturze 160 stopni przez ok 20-25 minut.

Ganache:
Śmietanę kremówkę podgrzać dodając stopniowo czekoladę i mieszając aż się rozpuści (nie gotować). Dobrze schłodzić w lodówce, najlepiej przez kilka godzin. Kremówkę z czekoladą ubić do powstania gęstego kremu. Ubijanie skończyć niedługo po tym jak krem zgęstnieje aby masa się nie zważyła. Wyłożyć na ciasto czekoladowe i wstawić do lodówki.

Biszkopty:
Kawę wymieszać z likierem. Dobrze nasączyć biszkopty i wyłożyć na warstwę ganache. Wstawić do lodówki.

Krem kokosowy:
Śmietanę kremówkę ubić na sztywno. Żelatynę połączyć z ok 1-2 łyżkami wody, odstawić do napęcznienia. Schłodzone mleko kokosowe lekko ubić. Żelatynę podgrzać do rozpuszczenia, nie dopuszczając do zagotowania. Połączyć ok 2 łyżki mleka kokosowego z ciepłą żelatyną, dobrze wymieszać. Następnie połączyć z resztą mleka i szybko wymieszać. Kiedy masa zacznie gęstnieć, dodać ubitą kremówkę i wymieszać do połączenia. Do tężejącego kremu dodać kokos i wyłożyć na warstwę biszkoptów. Schłodzić w lodówce, do momentu w którym masa stanie się na tyle sztywna, aby nie połączyć się z galaretką, ale jeszcze całkowicie nie stężeje.

Wierzch:
Galaretki rozpuścić w około 650 ml wrzącej wody. Wystudzić. Na ciasto wyłożyć maliny, lekko wciskając je w krem kokosowy i zalać tężejącą galaretką. Włożyć do lodówki i pozostawić do stężenia. 


Przepis wzorowany na cieście Kukułka z bloga Moje wypieki





niedziela, 16 lipca 2017

Kruche babeczki z porzeczkami i bezą





SKŁADNIKI:


(na około 15 sztuk)

Ciasto kruche:
- 3 żółtka
- 150 g mąki pszennej
- 30 g cukru pudru
- 100 g masła
- 1 łyżeczka olejku waniliowego
- dodatkowo masło i bułka tarta do przygotowania foremek

Nadzienie: 
- 250 g czerwonych porzeczek
- 1 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 30 g cukru

Beza:
- 3 białka
- 150 g cukru
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka soku z cytryny (nie jest konieczna)


PRZYGOTOWANIE:


Składniki na ciasto kruche zagnieść. Wstawić do lodówki na około godzinę. Foremki na babeczki dokładnie posmarować masłem i wysypać bułką tartą. Wyjąć ciasto, lekko zagnieść i rozwałkować na grubość około 3 mm, podsypując mąką jeśli to konieczne. Z ciasta wycinać kółka o wielkości nieco większej niż średnica foremek na babeczki. Wylepić foremki. Wstawić do piekarnika nagrzanego do  190-200 stopni na ok 12 minut. Wyjąć kiedy zaczną się rumienić i lekko przestudzić.

Składniki na nadzienie wymieszać. Do białek dodać sok z cytryny i ubić je z cukrem na bezę (Początkowo ubijamy same białka, cukier zaczynamy dodawać zaraz po tym, jak piana stanie się w miarę sztywna aby nie przebić białek. Można to sprawdzić np. obracając miskę do góry dnem i patrząc czy masa nie spływa po jej ściankach. Cukier dodajemy stopniowo przez pierwsze 5 minut miksowania, każdą porcję dopiero po tym, gdy poprzednia całkowicie rozpuści się w białkach. Całe ubijanie bezy powinno trwać około 10 minut. Gotowa piana powinna być bardzo sztywna). Na samym końcu do białek dodać mąkę ziemniaczaną i zmiksować krótko, do połączenia. Nadzienie z porzeczkami szybko nałożyć na ciasto kruche do każdej babeczki. Bezą napełnić szprycę i wyciskać na babeczki (najlepiej aby beza dotykała brzegów z ciasta kruchego, inaczej może odpadać od nadzienia w gotowych babeczkach). Piec w temperaturze 130 stopni przez około godzinę, najlepiej z termoobiegiem, aż beza będzie chrupka (czas i temperatura pieczenia zależą od piekarnika). Należy kontrolować, czy beza nie nabiera beżowego koloru i ewentualnie zmniejszyć temperaturę i wydłużyć czas pieczenia. Gdyby słabo się suszyła, można od czasu do czasu lekko uchylić na parę minut drzwiczki piekarnika. Gotowe babeczki wystudzić i wyjąć z foremek.

Przepis wzorowany na malinowych mini-szarlotkach z bloga Moje wypieki


Sernik kawowy z malinami i mlekiem skondensowanym





SKŁADNIKI:


Masa serowa: 
- 1 kg twaróg
- 3 jajka
- 1 puszka (400g) mleka skondensowanego słodzonego
- 2 łyżeczki olejku waniliowego
- 1 budyń waniliowy
- 2 płaskie łyżki mąki pszennej
- 1 łyżeczka kawy rozpuszczona w minimalnej ilości wrzątku
- 2 łyżki cukru waniliowego
- ok. 350 g malin

Polewa:
- 30 g gorzkiej czekolady
- 2 łyżki śmietany kremówki
- łyżeczka kawy rozpuszczalnej


PRZYGOTOWANIE:


Masa serowa:
Wszystkie składniki na sernik poza kawą, cukrem waniliowym i malinami krótko zmiksować do połączenia. Podzielić masę serową na pół. Do jednej połowy dodać kawę z cukrem waniliowym i wymieszać do połączenia. Następnie wylać na blachę i piec w kąpieli wodnej 20 minut w temperaturze 170 stopni, aż wierch sernika zmieni konsystencję na stałą. W razie potrzeby wydłużyć czas pieczenia lub zmniejszyć temperaturę jeśli wierzch za bardzo by się przypiekał.
Podpieczony sernik z kawą wyjąć z piekarnika i rozłożyć na nim maliny. Zamieszać białą masę serową łyżką i wylać na maliny (powinna je przykrywać). Piec ok. 40 minut w temperaturze 150 stopni w kąpieli wodnej. Wystudzić, wstawić do lodówki.

Polewa:
Czekoladę i kawę rozpuścić w kremówce podgrzewając (nie doprowadzać do wrzenia). Polać schłodzony sernik.

Przepis wzorowany na serniku cytrynowym na mleku skondensowanym z bloga Moje Wypieki


wtorek, 4 lipca 2017

Czekoladowy sernik na zimno z jeżynami




SKŁADNIKI:


Spód:
- 250 g oreo
- 50 g masła

Masa serowa: 
- 250 ml kremówki
- 250 g czekolady gorzkiej
- 500 g twarogu
- 2 ½ łyżeczki żelatyny

Na wierzch:
- 2 opakowania galaretki o smaku owoce leśne
- 500 g jeżyn
Dobrze będą pasować też np. galaretka malinowa i maliny lub galaretka wiśniowa i wiśnie.


PRZYGOTOWANIE:


Ciasteczka oreo drobno pokruszyć i ugnieść z masłem. Wyłożyć na dno tortownicy i przyklepać. Wstawić do lodówki. 

Około 150g czekolady podgrzać do rozpuszczenia, ciągle mieszając i dodawać partiami kremówkę, aż składniki dobrze się połączą. Dobrze schłodzić w lodówce. Ubić na sztywną masę. Żelatynę połączyć z około 2 łyżkami zimnej wody, zostawić do napęcznienia. Resztę czekolady roztopić i krótko zmiksować z serem. Podgrzać żelatynę do rozpuszczenia, dodać około 2 łyżki sera, ponownie podgrzać i dobrze wymieszać. Szybko połączyć z resztą sera (najlepiej około pół godziny wcześniej wyjąć ser z lodówki żeby trochę się ogrzał, wtedy łatwiej uniknąć powstawania grudek). Masę połączyć z ubitą kremówką z czekoladą, dobrze wymieszać. Wylać na spód i wstawić do lodówki do stężenia. 

Galaretki rozpuścić w około 700 ml wody. Na ser wyłożyć jeżyny i zalać galaretką. Włożyć do lodówki i pozostawić do stężenia.