SKŁADNIKI:
Krem chałwowy:
- 400 ml mleka
- 4-5 łyżek cukru
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 4 żółtka
- 150 g masła (w temperaturze pokojowej)
- 200 g chałwy
- 2 małe słoiki wiśni
- 60 g orzechów (mieszanka włoskich i laskowych)
- 1/3 szklanki mleka
Bita śmietana z kawą:
- 400 ml śmietany kremówki
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 śmietan-fix
- 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
- 2 łyżeczki żelatyny
Polewa:
- 150 g czekolady
- 60 ml kremówki
- 60 ml kremówki
Dodatkowo:
- 2 opakowania galaretki wiśniowej
- ok. 450 g herbatników
- ok. 450 g herbatników
PRZYGOTOWANIE:
Galaretki rozpuścić w 750ml wrzącej wody i pozostawić do ostygnięcia.
Przygotować budyń na krem chałwowy. Do około 100 ml mleka dodać oba rodzaje mąki i żółtka. Zmiksować do połączenia. Pozostałe 300 ml zagotować z cukrem, mieszając aż cukier się rozpuści. Kiedy mleko zacznie się gotować zmniejszyć ogień i wlać do niego mleko z mąką i żółtkami energicznie mieszając. Gotować do zgęstnienia. Orzechy uprażyć na patelni i zmielić. 1/3 szklanki mleka zagotować i dodać do niego orzechy. Powinniśmy dostać gęstą masę. Jeśli będzie zbyt rzadka, gotować chwilę do odparowania mleka. Wystudzić budyń i orzechy. Wszystkie składniki przed ucieraniem powinny być w temperaturze pokojowej. Masło utrzeć mikserem. Dodać do niego porcjami budyń ucierając. Następnie dodawać porcjami chałwę i orzechy, miksując do uzyskania gładkie masy.
Blachę wyłożyć pierwszą warstwą herbatników. Posmarować odrobiną kremu, nałożyć odsączone wiśnie i na nie resztę kremu. Przykryć drugą warstwą herbatników, odstawić do lodówki.
Wystudzoną galaretkę włożyć do lodówki. Kiedy zacznie tężeć wylać ją na drugą warstwę herbatników i przykryć trzecią warstwą. Ponownie wstawić do lodówki.
Kawę zaparzyć w małej ilości wrzącej wody (ok. 40 ml). Żelatynę namoczyć w minimalnej ilości wody i odstawić do napęcznienia. Śmietaną kremówkę ubić, dodając pod koniec śmietan-fix i cukier puder. Żelatynę postawić na małym ogniu i podgrzewać do rozpuszczenia, dodając zaparzoną kawę (nie gotować). Połączyć z ubitą kremówką. Aby uniknąć powstania grudek, najlepiej połączyć żelatynę najpierw z ok. 2 łyżkami śmietanki a później dodać do reszty i szybko wymieszać. Krem wyłożyć na trzecią warstwę herbatników i przykryć czwartą.
Ciasto polać polewą. Można udekorować orzechami lub startą czekoladą. Wstawić do lodówki na kilka godzin.
Przepis zainspirowany Chałwowym przekładańcem bez pieczenia z bloga Świat Wypieków